Karahindiba Dergi Nisan-Mayıs Sayısı Raflarda!

Karahindiba Dergi’nin 4. sayısı bir ay daha raflarda! Bu sayıda neler var? Bir kez daha hatırlayalım.
4. sayı, ”Edebiyatımızda Unutulmayan Kadın Karakterler” ismini taşıyan dosya konusu ile okurların karşısına çıktı.
Dosya konusunu kapağa taşıyan değerli isim Hıdır Murat Doğan. Arka kapakta ise ilk günden bu yana çalışmaları ile var olan Damla Katuk. Sayfalarımızı renklendiren diğer çizerler ise Elif Gökçe Tunçel ve Simay Handan Konuk.
Ayşegül Kocabıçak, ”İlk okuduğum günden beri Türk Edebiyatı kadın karakterleri içinde en sevdiğim ve ilk aklıma gelen hep Tante Rosa’dır,” diyerek Tante Rosa’yı anlatıyor: ”Bir Yeni Pabuç Altı Gibiydi Tante Rosa, Hiçbir Yaşantısına Basmamıştı”
Meral Bahar, ”Toprak Ana’nın hikâyesi, göz alabildiğine uzanan bir sonbaharda başlar. Toprak Ana ile Tolgonay söyleşir; biz içimiz dola dola, yüreğimiz yana yana dinleriz,” diyerek başlar metnine ve ”Tolgonay” ile okuru buluşturur.
Funda Özsoy Erdoğan, Alev Alat’lının kadın karakteri Günay Rodoplu’yu anlatıyor: Günay Rodoplu’nun Işığında.
Figen Şakacı, ”Büyüdükçe” adlı metni ile Bitirgen ve Pala Hayriye’yi okurlara sunuyor.
Hatice Günday Şahman, Vedat Türkali’nin ilk romanının karakteri Günsel’i okurlara anlatıyor: Bir Gün Tek Başına.
Dergide şiirleri yayımlananlar ise şöyle;
2015 Ali Rıza Erten Şiir Ödülü sahibi Fatih Akça, ”Bana İp, Çocuğa Salıncak, Şehre Deprem” isimli şiiri ile okurların karşısına çıkıyor.
Gürcü edebiyatının önemli şairlerinden Nomadi Bartaia’nın bir şiiri , Mariam Gaprindashvili çevirisi ile okurlarla buluşuyor.
”Mayın” isimli şiiri ile Cengizhan Genç, ”Biraz Geciktim Dün Yaya” isimli şiiri ile C. Fuat Kılıç, ”He’ce*” isimli şiiri ile Handan Yıldırım, ”Pelerini Ütülemişken” isimli şiiri ile Abdürrahim Hâdi Bıyıklı ve ”İzah Meselesi” isimli şiiri ile Muhammed Ali Gülmez okurların karşısına çıkıyor.
Dergide öyküleri yayımlananlar ise şöyle;
”Kumrular Hep Böyle Yapar” isimli öyküsüyle Ömür İklim Demir, ”Adil Bey” isimli öyküsü ile Ayşe Gaffaroğlu, ”Maymuncuk Nuri’nin Delirişi” isimli öyküsü ile Uğur Uçkıran, ”Ama Tembihledim Tüm Sokak Köpeklerine” isimli öyküsü ile Tunç Toker, ”Muz ve Kovboylar” isimli öyküsü ile Mevsim Yenice, ”İşaret” isimli öyküsüyle Yasin Özdil, ”Rüya” isimli öyküsüyle Nurhan Suerdem, ”Kadı’n’ınKöyü Senfonisi” isimli öyküsüyle Uğur Morkaya ve ”Endülüs Köpeği” isimli öyküsüyle Engin Türkgeldi Karahindiba Dergi’nin sayfalarında yer alıyor.
”Ben sanatta bir şiir akımına körü körüne bağlanmaya karşıyım. Çünkü her şiir akımının öncüsü aslında on kişi değil, bir kişidir. Onu izleyenler, silik gölgelerdir. Öncüyü bir adım öne taşıyan yeni öncüdür,” diyor Barış Erdoğan, ”Genç Şair, Genç Kalan Şair” isimli metniyle.
Göksel Bekmezci, ”Sahibinden Az Kullanılmış Hayat” adlı metni ile bir kez daha okurun karşısına çıkıyor.
Esra Karagöz ”Çoğunu alevler vurdu. Çoğunu ise dakikalar… Beni geride kalanların acıları vurdu. Ankara’dayım.” diyor ”Kapat Gözlerini” adlı metniyle.
Umut Durmuşoğlu kelimeleri sunuyor, Bora Abdo yanıtlıyor: ”Kelime Heybesi”
Serdar Ağbaba, derginin sayfalarına mitolojiyi taşıyor ve bir diziye şu metin ile başlıyor: ”Yunan Mitolojisi Etiğinde Evrenin Yaratılışı: İnsanın Bilme ve İnanma Tutkusu (İlk Tanrılar-Zeus’un Yükselişi)
”Karahindiba Atölye” bölümünde ise Mevsim Yenice, yayımlanması için gönderilen beş öyküyü eleştiriyor.
Son olarak, ”Kuşkulu Sohbetler: Kelimelere Övgü” bölümünde ise Ali Oktay Özbayrak kuyuya taşı şöyle atıyor: ”Neden edebiyat yolculuğunda hep ustaların gölgesinde gezinilir, genç bir yazar çıkıp tüm bu âlemi yeniden inşa edemez mi?” Serdar Ağbaba, Ezgi Polat, Doğan Ateş, Caner Almaz ve Yasin Özdil sırayla söz alıyor ve Ali Oktay Özbayrak, 5. sayı için kuyuya tekrar taş atıyor.