14 Şubat Dünya Öykü Günü Ankara’da

14 Şubat Dünya Öykü Günü, Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği, Çankaya Belediyesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenleniyor.

Tanıtım Bülteninden;

Usta öykücümüz Sait Faik’in “Bir insanı sevmekle başlayacak her şey,” sözünü slogan olarak seçiyoruz, “İnsanlarla paylaştıkça anlam kazanır,” sözünden hareketle,  sevginin yanına dostluğu, barışı, öyküyü koyuyoruz. Bunun için 14 Şubat Dünya Öykü Günü diyoruz.

2015 Dünya Öykü Günü Bildirisi Ayşe Kulin’den

Edebiyat yolculuğuna 1984 yılında öykü ile başladı: Güneşe Dön Yüzünü. Foto Sabah Resimleri adlı öyküsü ile 1996 Haldun Taner Öykü Ödülü’nü,aynı ismi taşıyan öykü kitabıyla 1997 yılında Sait Faik HikayeArmağanı’nı kazandı.

Öykülerini bir kuyumcu hassasiyetiyle yazsada, romanlarıyla tanınırlığı arttı.Yaşamında, Türkan Saylan’ı konu ettiği biyografik romanı ‘Türkan’ın ayrı bir yeri var ve Kulin, zor bir zamanda söz aldı, “Biz, aynı toprağın çocukları bulacağızbir çözüm,” diyerek, barışa söz veren edebiyatçılar arasında yer aldı.

2016, 14 Şubat Dünya Öykü Günü Bildirisi’ni de “O” kaleme aldı.

Kadın, öykü, barış!

Ayşe Kulin!

14 Şubat Dünya Öykü Günü Ankara Töreni

Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği, Çankaya Belediyesi ve Ankara Üniversitesi ortaklığında düzenlenen 14 Şubat Dünya Öykü Günü Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Farabi Salonu’nda 14.00-16.00 arasında gerçekleştirilecek.

Etkinliğin sunumunu Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Boğaçhan Sözmen gerçekleştirirken, açılış konuşmalarını Uluslararası Ankara Öykü Günleri Derneği Başkanı Özcan Karabulut, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş yapacak.

Ayşe Kulin’in yazmış olduğu 2016 Dünya Öykü Günü Bildirisi’nin okunmasının ardından, H.Ü. Ankara Devlet Konservatuarı öğretim görevlisi Dengin Ceyhan piyano dinletisi gerçekleştirecek. Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Orkide Çivicioğlu Kulin’den bir öykü seslendirecek. Ayşegül Tözeren ise usta yazarla söyleşecek. Fuayede “Fotoğrafa Öyküler” sergisi yer alacak.

Projeden Dünya Öykü Günü’ne

Yaygınlaşan ve Ankara’da yıllardır kesintisiz olarak sürdürülen öykü günleri, Kasım 2003’te 69. Uluslararası P.E.N. Dünya Kongresi’nde onaylanan 14 Şubat Dünya Öykü Günü’nü doğurdu. 14 Şubat 2002 tarihinde Ankara’da yapılan “Öykü Forum”a katılan öykücüler yazar Özcan Karabulut’un Dünya Öykü Günü önerisini kabul ettiler. O yıl Karabulut’un başkanlığını yaptığı Edebiyatçılar Derneği projeyi Türkiye P.E.N. Merkezi’ne taşıdı. Türkiye P.E.N. Merkezi de  Uluslararası P.E.N.’eonaylaması için iletti. Böylece Dünya Öykü Günü önerisi Uluslararası P.E.N. Genel Kurulu’nda Çeviri ve Dilbilimsel Haklar Komitesi’nin önerisi olarak kabul edilmiş oldu.

2016 yılında da 14 Şubat Dünya Öykü Günü buluşmaları Türkiye’nin dört bir köşesinde yaşanacak. Programları belli olan kentler arasında Eskişehir, Edirne, Kayseri, Çanakkale, İzmir, Samsun, Erzurum  ve Bursa yer alıyor.

 ULUSLARARASI ANKARA ÖYKÜ GÜNLERİ DERNEĞİ

Genel Başkanı

Özcan KARABULUT